Search
Directions
Maps · Minsk · Restaurants

Vasilki

Rating 5.0
42231 rating
Open until 23:00
+375 29 706-44-52
Show phone
Minsk, Kamsamolskaja Street, 32 · этаж 1
Save
Logo

Add photo or video

Restaurant Vasilki, Minsk, photo
549 more
Overview
Photos
559
Reviews
19298
Branches
Features

Address

Minsk, Kamsamolskaja Street, 32этаж 1
Show entrances
Directions

Contacts

+375 29 706-44-52
Show phone
vasilki.by

Business hours

Open until 23:00
Schedule
All affiliates

Directions

Kupalawskaja
460 m
2
KupalawskajaKastrychnickajaPloshcha Lienina
Lienina
236 m
4
LieninaPraspiekt NiezaliezhnasciValadarskagaPloshcha NiezaliezhnasciGaradski Val
Show parking info

Features

Food delivery
Takeout
Credit card payment
Summer terrace
Wi-Fi
Coffee to go
Breakfast
Business lunch
Average bill:35–45 byn
Prices:above average
Wheelchair accessibility:unavailable
Cuisine:european, belarusian, home cooking, mixed
Info about organization
Panorama
Are you the owner of this organization?

Customer traffic and business hours

20:00Usually moderately busy
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun

Similar places nearby

Kuhmistr
Rating 5.0
1884 D'Europe
Rating 4.6
Chumatsky Shlyakh
Rating 4.7
Khinkalnya
Rating 4.9
The Odi
Rating 5.0
Rating 5.0
42231 rating
Rate this place

19298 reviews

By default
Soroosh Sh.
Level 8 Local Expert
May 1, 2025
Authentic food, unique interior and acceptable service (service can be improved). In general i liked the place.
3
Елена К.
Level 14 Local Expert
June 22
Сколько читала отзывов об этом ресторане, его либо обожают либо ненавидят)))) Сходили сами, дабы сложить собственное мнение. Равиоли из детского меню самые обычные, никакие, может для детей так и надо. Молочный коктейль дочь потребовала второй, очень понравился. Ягодный десерт с мороженным тоже понравился. Я заказывала медальоны с грибным соусом, их принесли вместе с заказом мужа и моё блюдо было уже слегка остывшее. Сами медальоны были больше тонко нарезанной говядиной, чем классическими медальонами, но на вкус абсолютно нормально. Муж картофельной бабкой тоже остался доволен. Обслуживание приятное, официанты стараются, бегают. Возможно блюда подают дольше,чем хотелось бы, но народа очень много, нам повезло сесть сразу, но наблюдали, как люди ждали, чтобы освободился столик. Меню очень большое, глаза разбежались))) Захотелось вернуться, чтобы попробовать ещё что-то.
Said Alkailani
Level 9 Local Expert
July 13, 2025
All good, long que to get a table. I wish they separate pork dishes, for non- pork eaters.
1
Show business's response
Report an error
Help
Services
Routes
Traffic
Metro map
Create map
Maps API
Personal
Saved places and transport
My maps
Settings
For business
My profile
Add your organization
About
User agreement
Yandex Maps: find where to eat, what to see, and how to have fun
© 2001–2026 Yandex LLC
Sources