We have been going to the Krylia private family club for 1.5 years, we started with the junior group at the age of 2.9, and since August we have been going to the middle group. We are 100% satisfied, there is a developing educational environment there. There is no toxicity from caregivers, all children are loved, everyone is treated with respect, conflicts are gently resolved and they help to adapt gently. You can stay with your child or in the garden during the adaptation. There are 4 teachers for 15 people in the junior and middle groups. A lot is taken from the Montessori approach, two walking areas, delicious good food, pasta, rolls and sweets are minimal. English and a thematic lesson every day, lots of creativity, music and dancing, two walks, a lot of educational leisure: cooking, planting plants, caring for animals.
I also like that the garden has a very cool community of parents, a lot of family activities. In January there is a camp in the mountains, in spring there is a short camp and in summer by the sea. All camps have educational and entertainment programs for children, families, and parents.
My daughter loves tutors (all of them!!!), rushes to kindergarten every day. The owners of the garden are just wonderful, helpful people, teachers with a lot of experience. @lianaberezina @arturaleksanin
There is an Instagram, look at wings_tbilisi
My daughter has been going to Krylia for the second year, and in all that time there has not been a single day when she would not like to go there. Before that, we were looking for the perfect kindergarten in different countries — in Turkey, then we changed four kindergartens in Tbilisi — and now I can say with confidence: there is simply no better "Wings" to be found! There is an amazing atmosphere here: kind and friendly children, active and caring parents, teachers who really love their work, and leaders who put their soul into every detail.
Arthur and Liana have created not just a kindergarten, but a place where children are given real wings. Every child feels important and needed.
The kindergarten has four meals a day (which is very rare in Georgia), a convenient work schedule, when children do not just have lunch, but spend a full day. There are three teachers in each group, lots of educational materials, spacious rooms and daily English classes. Here, children learn independence, learn to be friends, understand and accept each other, and show kindness.
Special thanks for the atmosphere! The kindergarten has a real community — for parents, children and teachers. There are regular festivals, fairs, and workshops that make kindergarten life bright and intense.
Krylia is a kindergarten about caring, development and a happy childhood. About a place where you want to return every day.
Kindergarten about love! To the children, to the case, to the parents. The child walks with great pleasure, likes teachers, classes, games, walks, food. We are very grateful that such a wonderful place exists in Tbilisi!